استفاده از پلکسی گلاس در شیشه ی ساختمان های جدید

پلکسی گلاس Plexiglass یا پلی متیل متاکریلیت Poly methyl methacrylate ترکیبی ترانسپارنت و ترموپلاست بوده که به عنوان شیشه در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
این ماده در بعضی موارد به عنوان شیشه ی اکریلیکی Acrylic glass نیز شناخته می شود.

پلکسی گلاس نوعی شیشه ی مصنوعی یا پلیمری محسوب می شود. در گذشته این نوع شیشه پلیمری مقاوم، برای ساخت مخازن بزرگ که در معرض تنش قرار دارند، استفاده می شد ولی امروزه در نصب برخی از پنجره ها بالاخص پنجره هایی که در معرض تنش هایی نظیر طوفان، زلزله و یا انفجار قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.پلکسی گلاس PMMAبرای نخستین بار در سال ۱۹۲۸در آزمایشگاه تولید شد و در سال ۱۹۳۳ برای نخستین بار توسط شرکت Rohm and Haas وارد بازار شد. این شرکت نام تجاری پلکسی گلاس را به این ترکیب داد و پس از آن با همین نام در بازار شناخته شد.چگالی این ماده ۱۸/۱ گرم یکی از(C5O2H8)nبر سانتی متر مکعب بوده و نقطه ذوب آن ۱۶۰ درجه ی سانتی گراد است. امروز پلکسی گلاس با فرمول متداول ترین ترکیباتی است که جایگزین شیشه شده است.
تولید پلکسی گلاس انبوه در سال ۱۹۳۶ آغاز شد و استفاده از این محصول در جنگ جهانی دوم به اوج رسید به طوری که عمده عمده ترین کاربرد آن در پریسکوپ زیردریایی ها، شیشه های محافظ و شیشه های جلوی هواپیماها بوده است.امروزه پلکسی گلاس را با نام های تجاری مختلفی می شناسند که از آن جمله می توان به لوسیت Lucite ، اپتیکس Optix، پرسپکس Perspex
، اوروگلاس Oroglasو آلتوگلاس Altuglasاشاره نمود.پلکسی گلاس در تولید آکواریوم های بزرگ و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد ولی در نقاطی از جهان که ساختمان ها، بالاخص ساختمان های تجاری، در معرض تنش باشند نیز به صورت تک جداره به کار می رود.مزیت این نوع شیشه آنست که همانند شیشه های سیلسکونی در هنگام شکستن، خطر پراکندگی خرده شیشه وجود ندارد و از سوی دیگر مقاومت بالای پلکسی گلاس نسبت به شیشه، نصب آن را در این نقاط مطلوب تر کرده است. از دیگر کاربردهای پلکسی گلاس، استفاده از آن به عنوان سقف در ساختمان ها است.

برای مثال می توان به استفاده ازPMMA در ساخت Houston Astrodome اشاره کرد که یک مرکز ستاره شناسی و بزرگترین ساختمان های علمی شهر است. با توجه به خاصیت عبوردهی نور پلکسی گلاس که مشابه شیشه است، از این ماده برای ساخت سقف گلخانه ای خاص نیز استفاده می شود.
نمونه ی این طرح، برخی از گلخانه های کیوگاردن لندن است که در آنجا بیش از هزار گونه ی مختلغ گیاه از سراسر جهان پرورش داده می شود.
نمی توان خواص پلکسی گلاس را با شیشه ی معمولی مقایسه کرد چرا که شیشه ی سیلیکونی خواص منحصر به فرد خود را دارد و ولی در برخی از مواقع پلکسی گلاس بهترین گزینه برای جایگزینی شیشه خواهد بود.